
Craniosacralis terápia eredete
A Craniosacrális terápia gyökerei az Osteopatha (csontfájdalom-csontbetegség) szóból származik, melyet Dr. Andrew Taylor Still fedezett fel 1974-ben.
Dr. Still a csontokat és annak bántalmait állította a középpontba. Azt figyelte meg, hogy ezek „jelzőrendszerként” megmutatják a szöveteinkben fellépő működési zavart.
Az optimális működés akkor valósulhat meg, ha az egymás mellett működő rendszerek ritmusa összehangolt, és zavarmentes.
Dr. Still főként a parietális rendszert: csontok, izmok, inak, a gerinc és annak összes ízületét kezelte.
Dr. Sutherland a craniosacral terápia megalkotója, mely a cerebrospinális (agyi-gerincvelő) folyadék ritmukus pulzálásának felfedezésén alapul. (1930-1940).
„ A test általunk ismert legmagasabb rendű eleme az agyi-gerincvelő folyadék. A folyadék maga a folyékony fény.” (A. T.Still)
Az „ÉLET LÉLEGZETE” (Dr. Sutherland)
Dr. John Upledger az 1970-es években tudományosan is bebizonyította, hogy a koponyacsontok között nincs szilárd összeköttetés, hanem enyhén mozognak és mozgathatóak. Ez az elmélet olyan hatásosnak bizonyult, hogy mára már a nyugati országokban klinikákon is alkalmazzák a craniosacralis terápiát.
A craniosacralis rendszer
A craniosacralis elnevezés a kívülről határoló koponya (cranium) és a keresztcsont (sacrum) latin nevéből származik.
Az agy által termelt agyi-gerincvelő folyadék, mely átmossa az agyat és a gerincvelőt, ritmikusan pulzál és ez a ritmus minden csontban és szövetben érzékelhető. A rendszer biztosítja az agyi-gerincvelői folyadék termelődését, keringését és felszívódását. Ennek a folyadéknak jelentős tápláló, tisztító, salaktalanító, információátadó szerepe van.
A craniosacralis rendszer célja
A terápia elsődleges célja a craniosacralis rendszer harmonizációja, az agyi-gerincvelői folyadék áramlásának normalizálása, az idegi funkciók harmonizálása, a koponyán belüli keringés javítása, a kötőszövetes lemezek ellazítása, az ízületi feszültségek korrekciója és az izom-relaxáció.
A craniosacralis rendszer lényege
A craniosacralis terápia mikromanipuláción, a koponyacsontok rendellenes helyzetének és mozgásának korrekcióján, az agyhártyarendszerben és a kötőszövetekben lévő feszültségek oldásán alapul.
Craniosacralis rendszer hatása
Általánosan javítja az életminőséget, segít konkrét betegségek, problémák kezelésében is. Serkenti a szervezet természetes öngyógyító folyamatait, csökkenti, a stresszt, javítja az immunrendszer működését, visszaadja a fizikális életerőt és jó közérzetet biztosít.
Craniosacralis terápia a várandóság alatt
A terápia a kismamák számára különösen ajánlott. Segít felkészülni a változásokra melyek a várandóság alatt végbemennek a testben. Segíti fizikai testet, és lelkileg is összehangolja az édesanyát a magzattal.
A terápia alkalmazási területei
Hiperaktivitás, fókusz hiány, hát-derékfájás, lumbágó, isiász, asztma, depresszió, kimerültség, vérnyomás problémák (alacsony-magas), hormonális zavarok, menstruációs panaszok, hallásproblémák, migrén, krónikus fáradság, koncentrációs és tanulási nehézségek (diszlekszia, diszkalkulia), alvászavarok, emésztési problémák, dadogás, fogcsikorgatás, fog-, állkapocs problémák, pánikbetegség, baleseti sokk, betegségekből való felépülés, kismamák minden állapotákban, gyerekek-felnőttek mindenfajta pszichés eredetű problémájának megoldásában, segít a test mindenfajta harmonizálására.
A terápia nem alkalmazható:
-
akut vérzés vagy aneurizmák a koponyákban
-
friss koponyatörés
-
akut gerincsérülés
-
nyúltagyi sérv
-
akut idegrendszeri fertőzések (pl. agyhártyagyulladás)
-
cukorbetegség esetén körültekintéssel
Fenti esetek kivételével a terápia tehát gyakorlatilag minden olyan esetben alkalmazható, amikor a kezelés által a test öngyógyító és önszabályzó erőinek, maximális hatékonyságú működésének biztosításával a szervezet képes a zavart megszüntetni és ezután az egészség állapotát fenntartani.
Bejelentkezés: